Acetylocholina

Co to jest acetylocholina?

Co to jest acetylocholina?

Acetylocholina jest to jeden z neuroprzekaźników odpowiadających za funkcje kognitywne i procesy zapamiętywania. Jeżeli mamy odpowiedni poziom acetylocholiny, to bez  problemu potrafimy się skupić na konkretnym zdaniu, szybko kojarzymy fakty i bez problemu zapamiętujemy większość tego co się uczymy.

Acetylocholina jest syntezowana reszty kwasu octowego i choliny.  Działa na poziomie ośrodkowego jaki obwodowego układu nerwowego.  Na tle pozostałych neurotransmiterów wyróżnia ją to, że jej aktywność w synapsie zostaje zakończona rozkładem przez konkretny enzym.

Istnieją dwa rodzaje receptorów cholinergicznych:

  • nikotynowe (tak, to one są pobudzane przez nikotynę) – znajdują się głównie w zwojach autonomicznego układu nerwowego i na złączach nerwowo mięśniowych, rzadziej występują w ośrodkowym układzie nerwowym;
  • muskarynowe (pobudzane są przez muskarynę, czyli substancję która znajduję się w niektórych muchomorach) – zazwyczaj są w ośrodkowym układzie nerwowym, ale wystepuja także w zwojach autonomicznych i połączeniach neuroefektorowych.

Jak produkowana jest acetylocholina?

Acetylocholina produkowana jest w zakończeniach nerwów naszego układu parasympatycznego neuronów ruchowych tworzących płytki nerwowo- mięśniowe oraz w synapsach.  Substratami do jej syntezy w neuronach cholinergicznych są cholina i acetylokoenzym A Cholina zostaje syntetyzowana z fosfatydyloseryny w naszej wątrobie, następnie przenika do cytoplazmy neuronu cholinergicznego w postaci asocjowanej z jonami Na+, następuje to  w wyniku transportu czynnego.
Do syntezy acetylo-CoA dochodzi w mitochondriach neuronów. W związku z tym, że trudno przechodzi on przez błonę mitochondrialną, to w mitochondriach ulega przemianie do octanów, cytrynianów, acetylokarnityny, które po przetransportowaniu do cytoplazmy są ponownie metabolitowane do acetylo-CoA.  W cytozolu z acetylo-CoA i choliny , przy udziale acetylotransferazy choliny, zachodzi synteza acetylocholiny.

Acetylocholina jest przechowywana i gromadzona w pęcherzykach synaptycznych pod postacią kompleksu z ATP i białkiem, który ma charakter kwasowy.

Rola acetylocholiny

Jej rola dotyczy zarówno obwodowego jak i centralnego układu nerwowego. W obwodowym układzie nerwowym pełni czynności związane z odpoczynkiem i regeneracją organizmu. Gdy jesteśmy w stanie spoczynku i relaksu nasze źrenice się zwężają, zwalnia akcja serca, oddychamy spokojniej i głęboko. Spada ciśnienie krwi co jest skutkiem rozszerzenia naczyń krwionośnych. Poprawie ulegają również funkcje trawienne układu pokarmowego. Tak się dzieje ponieważ zrelaksowany organizm nie jest zmuszony na przeznaczanie energii na walkę lub ucieczkę. Nasze ciało może ta energię spożytkować na aktywności związane z trawieniem. Dodatkowo jeszcze kurczy się pęcherz moczowy i rośnie poziom wydzielanej insuliny.

W ośrodkowym układzie nerwowym acetylocholina również pełni szereg ważnych funkcji.  W składzie układu cholinergicznego mózgowia wchodzi w szereg istotnych struktur, wśród których wartymi uwagi są jądra przodomózgowia, część przyśrodkową przegrody, hipokampa, neurony kory mózgowej, neurony jąder nakrywki i jąder międzykonarowych.

Objawy niedoboru acetylocholiny

Jak łatwo się domyślić głównym objawem niedoboru będą problemy z pamięcią i procesy uczenia się. Osoba z niedoborem ACH będzie miała również problem z koncentracją, jej mięśnie będą osłabione. Pojawią się problemy z orientacja w terenie, a nawet problem z rozpoznawaniem twarzy.

Również nadmiar ACH nie jest wskazany. Jego głównymi objawami są bóle głowy,suchość w ustach i obniżona odporność.

Występowanie acetylocholiny

Aby utrzymywać stale odpowiedni poziom acetylocholiny warto uwzględnić w swojej diecie takie produkty jak:

  • jaja,
  • ryby,
  • zarodki pszeniczne,
  • soja,
  • orzechy,
  • drożdże piekarnicze,
  • orkisz.

Są one bogate w lecytynę,która z kolei jest źródłem choliny,a ta prekursorem do powstania acetylocholiny.

Można również wesprzeć swój mózg poprzez suplementacje,np Alpha GPC w dawce 300-600 mg dziennie, np w dwóch, trzech porcjach.

Podsumowanie:

Acetylocholina jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem, od którego tak naprawdę zależy jakość naszego życia. Jeżeli będziemy dbać o jej odpowiednie poziomy nie musimy obawiać się starości i zaników pamięci z nią związanych.

One thought on “Acetylocholina

Dodaj komentarz