Berberyna, cudowne zioło? Cała prawda o.

Berberyna. Cudowne zioło?

Berberyna, cudowne zioło?

Berberyna ostatnio coraz częściej można o mniej usłyszeć lub zobaczyć ja w rozpiskach od dietetyków. Czym tak naprawdę jest i czemu zawdzięcza taka sławę?

Jest to alkaloid pochodzenia roślinnego. Wywodzi się z medycyny chińskiej, chociaż od niedawna grono jej fanów jest znacznie większe. A to wszystko dzięki jej niesamowitym właściwościom. Berberyna jest substancją bioaktywną, która  jest pozyskiwana z wielu owoców w tym z owoców, korzeni, kory i liści rośliny berberys. Od wielu lat stosowana w medycynie ludowej jako remedium na wiele dolegliwości. Nic wiec dziwnego, ze zwróciła ona uwagę lekarzy oraz naukowców. Jest mnóstwo badań potwierdzających prozdrowotne działanie berberyny.

Zyskała sławę jako preparat mający wpływ na gospodarkę cukrową organizmu. Coraz częściej sięgają po nią osoby z rozregulowaną gospodarką cukrowa, lub osoby chore na cukrzyce typu II.

Poniżej przedstawiamy 5 niesamowitych właściwości Berberyny.

Berberyna wspomaga walkę z insulinoopornością oraz cukrzycą typu II

Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Metabolism wskazuje, że przyjmowanie Berberyny wpływa na obniżenie stężenia cukru we krwi, poprzez aktywacje AMPK, dzięki czemu mamy zwiększony wychwyt węglowodanów oraz zwiększony rozpad trójglicerydów. Suplementacja berberyną spowodowała spadek glukozy oraz poprawę wyniku hemoglobiny glikowanej. Wpływa ona również korzystnie na redukcję masy ciała nie tylko dzięki mechanizmom opisanym powyżej, ale również dzięki nasileniu beta-oksydacji kwasów tłuszczowych oraz zahamowaniu lipogenezy.

Berberyna pozytywnie wpływa na pamięć oraz funkcje kognitywne

Poprzez wpływ na szklanki cholinergiczne berberyna świetnie wpływa na memoryzację.Wykazuje również działanie ochronne dla komórek nerwowych, głównie przez to że zapobiega ich uszkodzeniu na skutek zbyt małej ilości krwi.

Berberyna wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych.

Wpływa na obniżenie cytokin TNF-alfa i podniesienie poziomu IL-1i IL-6. Zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu, która jest ukierunkowana na działanie prozapalne. Z tego względu berberyna jest suplementem przydatnym w chorobach autoimmunologicznych.

Berberyna wpływa pozytywnie na pracę jelit.

Ma bardzo pozytywny wpływ w kuracjach leczniczych jelit. Usprawnia pracę jelita oraz reguluje wyściółkę jelitową. Zmniejsza poziom patogenów w jelitach oraz wpływa na wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych SFA, wpływają one na kinazę AMPK, a ta z kolei pobudza PGC1-alfa, który jest jednym z elementów wpływających na przemiany metaboliczne w organizmie.

Wspiera walkę z depresją

W wczesnych stadiach depresji pomaga w leczeniu depresji, poprzez hamowanie enzymu MAO, który przyczynia się do rozpadu serotoniny. Jednak jest ona dość słabym antydepresantem, który sprawdzi się raczej jako wspomaganie silniej działających substancji

Suplementacja Berberyną

Najczęściej jest spotykana w formie kapsułek, wtedy należy stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli mamy do czynienia ze sproszkowanym korzeń wówczas możemy spożywać berberynę pod postacią naparu. 1 łyżeczkę sproszkowanego korzenia zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić na o 10 min. Pić 1-2 razy dziennie.

Podsumowanie:

Lista prozdrowotnych działań berberyny jest znacznie dłuższa. Jest skuteczna w walce z bakteriami oraz wirusami dodatkowo ma działanie antyzapalne. Można powiedzieć, że zagościła już na stałe z suplementacji funkcjonalnej. Ze względu na dość krótki okres półtrwania, bardzo ważne jest aby stosować ją kilka razy dziennie, oczywiście przed wcześniejsza konsultacją z lekarzem.

Jeżeli do tej pory nie słyszałeś o berberynie, warto się zainteresować tym suplementem i po konsultacji z lekarzem być może to właśnie ona okaże się złotym środkiem na Twoje dolegliwości.

Dodaj komentarz