Biceps – Król wszystkich partii mięśniowych

Król wszystkich partii mięśniowych- Biceps. Jak go ćwiczyć.

Kilka słów wstępu

Biceps ,  partia mięśniowa która jest chyba najczęściej meczącą partią na Siłowniach których nazywamy kuźniami naszej sylwetki. Jestem pewny , że nie znasz osoby która nie chciałaby mieć dużego „bicka”. Ale jak go ćwiczyć ? Co zrobić aby był duży i silny ? w tym poście postaram się odpowiedzieć na pytania nurtującego każdego adepta siłowni.

Biceps – anatomia

Jest to mięsień dwugłowy ramienia , jak sama nazwa mówi jest zbudowany z dwóch głów.Głowy długiej która znajduje się z zewnętrznej strony ramienia i głowy krótkiej która znajduje się od części wewnętrznej naszego ramienia. Mięsień ten odpowiada za zginanie ramienia w stawie łokciowym gdzie praktycznie przy każdym ćwiczeniu jest wykorzystywany w mniejszym lub większym stopniu. Jest to nieduży mięsień dlatego nie powinniśmy przesadzać z ilością ćwiczeń wykonywanych na tą partię. Ponieważ tak jak wspomniałem wyżej aktywujemy go w prawie wszystkich wykonywanych ćwiczeniach.

Trening naszych Bicepsów

Trening „bicków” odbywa się w obrębie jednego stawu , dlatego mięsień ten  najlepiej reaguje na ćwiczenia izolowane wykonywane na wolnych ciężarach ( sztangi , hantle). Jest to partia która odgrywa bardzo dużą role przy treningu pleców , praktycznie przy każdym ćwiczeniu mocno jest izolowaną partia. Dlatego moim zdaniem gdy ćwiczymy splitem  po ciężkim treningu pleców katujemy jeszcze  biceps 4-5 ćwiczeniami . Mocno przeciążamy nasz układ nerwowy i mięsień będzie się dużo gorzej rozwijał.W moim przekonaniu trening tej partii u osób początkujących powinien się zamknąć w jednym ćwiczeniu z dobrym dopięciem i czuciem mięśniowym nasza partia będzie się dużo lepiej rozwijała. Pamiętajmy o tym, że nie ciężar ale poprawna technika i przede wszystkim sygnał mózg mięsień powinien być na najwyższym poziomie.

Ćwiczenia na takie małe partie mięśniowe jak biceps i triceps powinny być wykonywane na koniec naszego treningu ponieważ jak już kilka razy było zaznaczane angażujemy się przy innych ćwiczeniach. A gdy ze stymulujemy tą mała partie na początku a potniej będziemy chcieli ciężko wykonywać inne złożone ćwiczenia nie będziemy mieli tyle siły co gdybyśmy przesunęli trening naszych „bicków” na koniec. Podsumowując już jest to tak mała partia ze stymulujemy go na każdym treningu wiec nie musimy poświęcać na niego osobnego dnia treningowego a musi się ona zregenerować tak samo jak każda inna partia. Gdy będziemy go „katować” na każdym treningu nie będzie się rozwijać ponieważ nie będzie miał się kiedy zregenerować.

Nasze mięśnie nie rosną na treningach tylko gdy śpimy ( regenerujemy się ) . Moim zdaniem na ta partie powinniśmy osobno poświecić  dwa maksymalnie trzy ćwiczenia w ciągu tygodnia w dzień kiedy ta partia nie jest mocno stymulowana czyli najlepiej jak wypada nam trening nóg.

Przykładowe ćwiczenia na biceps:

  • uginanie ramion ze sztangą stojąc
  • uginanie młotkowe z hantlami
  • uginanie ramion z hantlami
  • podciąganie na drążku podchwytem (ręce na szerokość barków)

 

trening siłowy dla kobiet

Jak powinien wyglądać trening siłowy dla kobiet?

Trening siłowy dla kobiet O tym dlaczego kobieta powinna trenować siłowo pisałam tutaj. Teraz omówimy kwestie jaki trening siłowy dla kobiet jest odpowiedni i co to znaczy trening siłowy. Trening […]

0 komentarzy
Tabata - trening dla zaawansowanych

TABATA, trening dla zaawansowanych

Co to jest Tabata? W wielu klubach fitness stałym elementem ich grafiku są zajęcia o nazwie Tabata. I na tym kończą się wszystkie podobieństwa między prawdziwą tabatą, a tym co […]

1 komentarz
Plan treningowy Sheiko. Opis

Plan treningowy Sheiko

Co to jest plan Sheiko? Plan ten został stworzony przez Borisa Sheiko, rosyjskiego trenera trójboju, który współpracował z rekordzistami świata takimi jak Andriej Belyaev, Kirill, Yuri Fedorenko czy Maxim Podtynny. Plan ten […]

3 komentarze

One thought on “Biceps – Król wszystkich partii mięśniowych

Dodaj komentarz