Brak energii? Jak sobie z nim poradzić?

brak energii

Dlaczego cierpisz na brak energii?

Brak energii? Szukając cudownych proszków i pigułek, dzięki którym możesz dawać z siebie codziennie 120%. Czasem warto się zastanowić, dlaczego bez nich nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie nawet marnych 50%? Dlaczego tak się dzieje? ZMĘCZENIE.

Zmęczenie można traktować dwojako:

  • zmęczenie psychiczne,
  • zmęczenie fizyczne.

Pierwsze z nich jest stricte związane z pracą umysłową lub z problemami życia prywatnego. Pracujesz umysłowo po 8 godzin, większość czasu siedzisz za biurkiem, więc teoretycznie ie powinieneś/naś czuć się zmęczona. A jednak. Do tego dochodzą oczywiście wszystkie problemy życia codziennego, stanie w korku, kolejne spóźnienie do pracy, żona/mąż ma pretensje, biegasz od urzędu do urzędu załatwiając naraz milion różnych spraw itd

Drugi rodzaj zmęczenia dotyczy osób aktywnych fizycznie i to coraz częściej osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem! Najczęściej wygląda to tak, że 20 lat siedziałem/łam na kanapie, teraz postanowiłam/łem być fit i od początku jadę na 150%! Treningi 12 razy w tygodniu, dieta 1000 kcal, śpię po 3 godziny, bo przecież rano muszę biegać i mniej więcej po miesiącu takiego „fit” trybu życia baterie się wyczerpują.

Najczęstsze przyczyny zmęczenia

Z tekstu powyżej łatwo można wywnioskować, że najczystszym powodem przemęczenia jest brak balansu! Choć nie wiadomo jak byś chciał, czy chciała, to wyżej d*py nie podskoczysz! Motywacja jest ważna. Oczywiście. Ale w tym wszystkim musi być jakiś balans! Musisz mieć czas na oddech. Walnąć to wszystko i jechać w Bieszczady!

Przyczyny zmęczenia:

  • zła dieta,
  • alkohol,
  • BRAK SNU,
  • nadmiary stres,
  • niedobory witamin i minerałów.

Brak energii? Jak przeciwdziałać?

Przede wszystkim zadbaj o sen, zdrowe jedzenie i czas dla siebie. Chroniczny brak energii może tez być spowodowany niedoborem witamin i minerałów, więc zadbaj o ich prawidłową podaż w diecie.

Suplementy na energie

Jeżeli zadbałeś o wszystkie wyżej wymienione aspekty Twojego życia, to do suplementów, które dadzą ci strzał energii należą:

Suplementy diety, które zawierają powyższe składniki poprawiają samopoczucie i nastrój. Niwelują zmęczenie i dają energetycznego kopa. Różeniec górski ma wpływ na gospodarkę kortyzolową, czyli wszystkim nam znany „hormon stresu”. Podejrzewa się również, ze jej suplementacja wpływa na poziom serotoniny, czyli tzw hormonu szczęścia.

Wszystkie suplementy najlepiej stosować oddzielnie, aby zobaczyć tak naprawdę który z nich daję nam oczekiwane działanie.

Podsumowanie:

Nasze czasy są istną plagą cierpiących na brak energii. Aby temu przeciw działać, należy najpierw osiągnąć pewien balans między obowiązkami a relaksem i odpoczynkiem. Kolejnym etapem jest suplementacja ziół, które nie tylko dodają nam energetycznego kopa, ale również mają silne działanie prozdrowotne.

Dodaj komentarz