Schudnąć z brzucha? Czy jest to możliwe?

Czy można spalić miejscowo tłuszcz z brzucha?

Jak spala się tłuszcz?

O tym na jakie etapy jest podzielone spalanie tkanki tłuszczowej pisałam tutaj. Na samym początku powiem, że nie ma możliwości schudnąć z brzucha a pozostałe partie ciała zostawić nietknięte. Dla przypomnienia szybkość z jaką spalamy tkankę tłuszczową z poszczególnych obszarów zależy od:

  • ilości adrenoreceptorów (α1,β1 i β2)
  • tempa przepływu krwi w danych miejscach.

Spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi globalnie! Żeby dokładniej to wyjaśnić najpierw omówimy bliżej katecholaminy, czyli adrenalinę, noradrenalinę oraz dopaminę. Zapewne tez nazwy nie są Wam obce i wiecie, ze to dzięki nim nasz organizm przechodzi w tryb walki lub ucieczki. Nie jest to ich jedyna rola. Adrenalina w głównej mierze zapoczątkowuje zmiany metaboliczne, prowadzące do spalania tkanki tłuszczowej, aby to nastąpiło musi się ona połączyć z receptorami adrenergicznymi (α1,β1 i β2). Receptory beta wiążą się z adrenaliną, a receptory alfa z noradrenaliną.

Stymulacja receptorów beta w skrócie prowadzi do lipolizy, a receptorów alfa do lipogenezy! Tak to dlatego czasem nam się wydaje, ze cały tłuszcz który spaliliśmy np z ramion dosłownie przeszedł w boczki.

Oczywistym jest, ze jeżeli chcemy stracić nie potrzebny tłuszcz zależy nam na stymulowaniu receptorów beta. Dlatego swego czasu tak dużą popularność jako spalacz zyskała efedryna. Należy ona do grupy sympatykomimetyków, które w pośredni lub bezpośredni sposób oddziaływują na receptory beta.

Więc dlaczego nie  mogę schudnąć z brzucha?

Dlatego, że receptory alfa i beta nie są rozmieszczone w naszym organizmie równomiernie. Nie mamy na to żadnego wpływu. A to właśnie w miejscach w których znajduje się oporna tkanka tłuszczowa jest więcej receptorów alfa niż beta. Katecholaminy gdy już dotrą do tych miejsc w większej mierze łączą się z receptorami alfa i w ten sposób stymulują lipogeneze a nie lipolizę, czyli spalanie. Oczywiście to wszystko nie oznacza, ze nic nie możemy na to poradzić i po prostu musimy pokochać swoje boczki i uda.

Co mogę zrobić żeby schudnąć z brzucha?

Przede wszystkim musisz wykazać się cierpliwością. Oporna tkanka tłuszczowa również ulegnie spaleniu, ale niestety na samym końcu. Unikaj jak ognia cukrów prostych, częste wyrzuty insuliny wręcz prowadzą ten kawałek czekolady wprost w Twoje boczki. Do tego staraj się ogrzewać te oporne miejsca, na rynku jest wiele kremów mających działanie rozgrzewające, więc bez problemu coś znajdziesz.

Suplementacja na oporną tkankę tłuszczową

Jak chcesz schudnąć z brzucha, ud czy pośladków oczywiście istnieją konkretne suplementy, które mogą Ci w tym pomóc. Niestety nie są one dopuszczone do obrotu w Polsce, ale większości innych krajów można je dostać. Mowa tutaj oczywiście o johimbinie. Johimbina jest inhibitorem receptorów alfa, tak tych, które blokują spalanie tkanki tłuszczowej. Poprzez blokowanie receptorów alfa, zwiększa się aktywność receptorów beta, czyli tych które promują spalanie tkanki tłuszczowej. Stosowanie johimbiny oczywiście pomoże nam w spaleniu opornego tłuszczu, ale należy pamiętać, że nie jest to cudowny środek, który odwali za nas całą robotę. Warto go stosować dopiero w ostatnim etapie redukcji, czyli wtedy gdzie już ogólnie nasz poziom tkanki tłuszczowej jest niski. Dodatkowo należy też liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi takimi jak bóle głowy czy problemy z ciśnieniem.

Podsumowanie:

Adrenoreceptory alfa oraz beta występują w rożnym natężeniu w poszczególnych obszarach ciała. Im jest ich więcej, tym więcej adrenaliny, która z kolei daje bodziec  do mobilizacji tkanki tłuszczowej. W miejscach, w których tkanka tłuszczowa schodzi nam w pierwszej kolejności, jest największe rozmieszenie adrenoreceptorów beta. Najmniej ich jest natomiast w okolicach brzucha oraz ud i pośladków, tam jest przewaga receptorów alfa, które hamują lipolizę.. W tych konkretnych miejscach jest również zdecydowanie wolniejszy przepływ krwi, zazwyczaj te miejsca są zimne. Obszary opornego tłuszczu są swego rodzaju piwnica organizmu, do której upychamy co się da, ale bierzemy stamtąd niechętnie i w ostatniej kolejności.  Nie jest tak oczywiście bez przyczyny, jest to celowa reakcja obronna organizmu, magazynuje on zapasowa energie na wypadek głodu. Z te własnie przyczyny głodówkowe diety wręcz napędzają upychanie nam tłuszczu w miejsca z których chcielibyśmy się go pozbyć. O dietach redukcyjnych możecie przeczytać tutaj.

2 thoughts on “Schudnąć z brzucha? Czy jest to możliwe?

Dodaj komentarz