Kozieradka. Dlaczego warto ją stosować?

Kozieradka. Dlaczego warto ją stosować?

Kozieradka to roślina z którą spotykamy się dosyć często mimo, że możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Stosowana jest w kuchni(element wielu przypraw), medycynie czy kosmetyce. Dziś przyjrzymy się właściwościom tego specyfiku i tym samym pokażemy czemu warto go stosować. Zapraszam do lektury 😉

Kozieradka – podstawowe informacje

Kozieradka to po łacińsku Trigonella foenum-graecum L.Ta roślina, nazywana również min. koniczyną grecką, zaliczana jest do tzw. roślin jednorocznych czyli takich, które przechodzą jeden cykl rozwojowy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, a następnie giną.  Wywodzi się z Azji, jednak dziś można ją spotkać na dużych obszarach Europy (w tym w Polsce). Z uwagi na dużą zawartość białka, witamin i minerałów jest częstym składnikiem pasz. Jej nasiona są bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych, takich jak bioflawonoidy czy saponiny steroidowe. Z uwagi na swoje szerokie spektrum działania, w tym działanie lecznicze, kozieradka była wykorzystywana w medycynie czy kosmetyce od zarania dziejów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jej właściwościom.

Kozieradka – działanie

Do najważniejszych właściwości kozieradki zaliczamy min. korzystny wpływ na układ pokarmowy. Roślina ta opóźnia opróżnianie żołądka co bezpośrednio przekłada się na obniżenie poziomu cukru we krwi (wolniejsze wchłanianie węglowodanów), pobudza wydzielanie soku jelitowego i żołądkowego, a także ułatwia wypróżnianie. Działanie kozieradki obserwujemy również w następujących obszarach:
– Działanie wykrztuśne (pomocne w chorobach płuc)
– Działanie przeciw bakteryjne i przeciw infekcyjne
– Działanie przeciwzapalne
– Działanie moczopędne
– Działanie rozkurczające
– Działanie przeciwmiażdżycowe
– Działanie stymulujące wydzielanie krwinek czerwonych
– Działanie zmiękczające skórę (szczególnie istotne w zwalczaniu np. czyraków)

Grecka koniczyna wykorzystywana jest również jako dodatek do suplementów dla sportowców, a ma to związek z jej zdolnością do „podbijania” produkcji naturalnego testosteronu, a także z dużą zawartością minerałów (krzem, żelazo, selen). Dzięki zawartości fosfolipidów, choliny i sitosterolu działa również w zakresie usprawnienia spalania tkanki tłuszczowej.

Kozieradka – stosowanie i skutki uboczne

Kozieradka może być stosowana w postaci odwarów, suplementów diety, okładów zewnętrznych czy napojów. Przy nadmiernym i niekontrolowanym spożyciu mogą wystąpić skutki uboczne takie jak:
– zaburzenia gospodarki hormonalnej
– działanie przeczyszczające
– charakterystyczny zapach potu oraz moczu
– u kobiet przyśpieszenie laktacji
– wysypka
– w skrajnych przypadkach wywołanie hipoglikemii, duszności

Podsumowanie

Przyjmowanie kozieradki niesie ze sobą cały szereg pozytywnych zjawisk dla naszego organizmu. Należy jednak pamiętać by stosować ją z umiarem, a jeśli zdarzy już się nam przedobrzyć, to niezwłocznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Mówimy tutaj jednak o sytuacjach skrajnych. Jeśli stosować będziemy się do zaleceń producentów i specjalistów, kozieradka przyniesie nam same pozytywy. Polecamy!

Dodaj komentarz