Słodziki, czy warto?

słodziki

Co to są słodziki?

Różnego rodzaju słodziki stały się nieodłącznym elementem naszego żywienia. Możemy znaleźć się w napojach, niskokalorycznych przekąskach, gumach do żucia i w żywności dla diabetyków. Spotykane są w trzech formach: płynnej, sypkiej oraz drażetek. Najpopularniejsze z nich czyli poliole są pół syntetyczne, możemy jeszcze spotkać syntetyczne, W smaku są prawie identyczne.

Słodziki półsyntetyczne

Do słodzików półsyntetycznych należą m.in. ksylitol i sorbitol, są to związki które występują w roślinach. Są mniej kaloryczne od cukru, ponieważ 1 g dostarcza 2,4 kcal, a co za tym idzie są również mniej słodkie niż cukier. Kolejnym plusem polioli jest to, że ich dodatek zwiększa objętość produktu.

Słodziki syntetyczne

Zazwyczaj stosowane przez osoby dbające o linię lub diabetyków. Szczególną uwagę na nie powinny zwrócić również osoby dbające o swój zdrowy, piękny uśmiech, ponieważ słodziki nie maja działania próchnicotwórczego tak jak cukier. Słodziki syntetyczne są kilkasetkrotnie słodsze od cukru, stąd już ich nie wielka ilość nadaje słodki smak. Najczęściej stosowanymi słodzikami są acesulfam K i aspartam.

Acesulfam K

Uchodzi za bezpieczny i bardzo uniwersalny środek słodzący. W połączeniu z aspartamem smak słodyczy staje się o wiele bardziej intensywny. Stosuje się go w produktach zimnych jak i tych podawanych na gorąco.

Aspartam

W jego skład wchodzi fenyloalanina, stąd nie powinny stosować go kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na fenyloketonurię. Stosować go można do produktów ciepłych i zimnych, ale nie powinno się podgrzewać aspartamu powyżej 100 stopni, ponieważ powstają wtedy szkodliwe związki.

Czy są bezpieczne?

Jak dotąd udowodniono jedynie dwa przypadki negatywnego wpływu sorbitolu. Mianowicie nadmiernie spożywano gumy do żucia, aż dwie paczki dziennie! Następstwami była biegunka oraz spadek masy ciała. Po odstawieniu sorbitolu niepożądane skutki ustąpiły.

Wszystkie słodziki zanim zostaną dopuszczone do obrotu są poddawane wielu badaniom, pomimo tego faktu nie powinniśmy być bezkrytyczni wobec nich. Nie wiadomo jakie mogą być skutki ich wieloletniego stosowania. Jak zawsze: wszystko, ale z głową 🙂

 

 

Dodaj komentarz